Gondoltam lesznek posztok gyógynövényekről, mivel nagyon szeretem őket és hasznosnak találom a bevetésüket akár a gyógyászatban, akár a szépségápolásban,illetve ujabban a konyhában is.
Először a Levendulát szeretném bemutatni. A levendula illata megosztó, tehát vagy nagyon szereted vagy nagyon nemszereted :) legalábbis ez a tapasztalatom. Én a nagyon szeretem kategóriába tartozom.
Nos lássuk...
Egy kis történelem:
A levendula az egyik legsokoldalúbban, legváltozatosabban használt finom illatú gyógy-, fűszer- és dísznövény. Európába a Rómaiak hozták be, az ókorban ez a növény a szépségápolás meghatározó növénye volt. Latin neve is innen ered: lavare = mosni. Többféleképpen használták: testre kenve, fürdővizet illatosítottak vele, szappant készítettek belőle, de akár száraz virágát a földre szórva is illatosítottak vele. A néphit szerint a levendula távol tartja az ártó, rontó erőket, szellemeket. Ezt a levendula erős illatával magyarázták.
Már a 13. és 14. századból vannak feljegyzések, melyek megemlítik, hogy akinek a kesztyűje bőven és nagy mennyiségben szívott magába levendulaolajat, azoknak a szervezete sokkal ellenállóbb volt a pestissel szemben. Az ókori görög, római és Karthágóból származó leletek arról tanúskodnak, hogy az akkori fürdőkben gyakran mártóztak meg levendulában. Egyiptomban balzsamozáshoz használták, Angliában a pestisjárvány idején a csuklóra kötözve viselték. Évszázadokon keresztül használták, mint fájdalomcsillapító, görcsoldó, nyugtató, idegrendszert erősítő szer. Használták még rüh és moly ellen, ficam gyógyítására, rovarcsípésre, fogfájás ellen. A 20. század elején a levendula gyógyszerként használatos, hasmenés, köhögés, fejfájás ellen, a II. világháborúban pedig sebfertőtlenítőként. Igen magas illóolaj-tartalma van a levendulának, melyet kipárlással nyernek. Virágként leszedve és csokorba kötve, vagy virágpárnát készítve rengeteg mindenre felhasználható.
A levendulának csodálatosan aromás, fűszeres, igen kellemes illata van. Virágját vagy leveleit megdörzsölve kezünkön hosszú ideig illatozik. Harmóniát teremt az emberben, látvány és illat együtt bűvöl el mindenkit, frissít, regenerál, felüdít és nyugtat egyszerre.
Fő hatóanyaga a nagyon kellemes illatú illóolaj (linalool, linalil-acetát), de tartalmaz még flavonoidokat, cseranyagokat, kumarinokat is.
A levendula jó mézelő növény, méhcsaládokat telepítve levendulásunk mellé igen értékes levendulamézhez juthatunk.
Lakótérbe helyezve a frissen vágott vagy szárított virágot, kellemes levendula illat lengi be lakásunkat, a mi örömünkre és a molyok, tetvek, szúnyogok és rovarok szomorúságára, mert azokat elűzi.
A szárított levendulavirág megőrzi illatát és színét. Csokorba kötve árnyas és szellős helyen, felkötve és virággal a föld felé lógatva gondosan szárítsuk meg.
A gyógyhatású levendula:
Levendula gyógytea készítése:
Közvetlen fogyasztásra készíthető forrázattal is és rövid ideig tartó főzettel is. Fontos az edényt fedni, hogy az illóolaj ne távozzon el.
Számos gyógytea elengedhetetlen alkotórésze a levendula. Enyhe idegnyugtató hatású, fejfájást és fájdalmat csillapító, görcsoldó, segíti az emésztést, csökkenti az ideg alapú gyomor- és bélbántalmakat, a stressz okozta magas vérnyomást, az alvászavarokat.
- Migrén elleni tea: 1 liter vízzel leforrázunk 20 g szárított levendulát, 5 percig hagyjuk állni, mézzel édesítünk.
- Légutakra: 1 liter vízzel leforrázunk 20 g levendulavirágot és 20 g fodormentalevelet. Naponta 3szor egy csészével.
- A nyugalomért: 3-4 teáskanál szárított levendula leforrázunk, 10 percig állni hagyjuk. Mézzel fogyasztjuk.
- Alvászavar, idegesség ellen: 2 teáskanál levendulavirágot forrázzunk le csészényi vízzel, hagyjuk 10 percig lefödve, majd szűrjük le. Az esti órákban, lefekvés előtt igyunk belőle. 1-2 csészével.
- Idegeskedésből, stresszből, lelki problémákból származó gyomorfájásra: 2 teáskanál levendulavirágot forrázzunk le csészényi vízzel, hagyjuk 10 percig lefödve, majd szűrjük le. Étkezések után fogyasszuk. A levendulával együtt más emésztésjavító növényeket is használhatunk.
Levendula fürdő virágból készítve:
Itt is leginkább a nyugtató hatása az, amit kihasználunk. Emellett azonban a levendula serkenti a vérkeringést, és segíti a bőrpanaszok enyhítését.Így készül a levendulás fürdő: 10 dekagramm levendulavirágot forrázzunk le 2 liter vízzel, hagyjuk állni, majd szűrjük le. A kapott főzetet vegyítsük a fürdővízhez.
Levendula fürdő levendulaolajból:
A levendulaolaj nyugtató hatású. Különleges tulajdonsága, hogy az ideges embert megnyugtatja, ha kimerült, vitalizálja.Ha levendulaolajból készítenénk fürdőt, fontos, hogy az olaj egyenletesen eloszoljon a vízben, ne csak a víz felszínén ússzon. Ehhez használható tej és méz, kikevert tojás, tejszín mint természetes emulgálószerek.
Az így készült fürdő: 1 teáskanál levendulaolajat összekeverünk 2 tojássárgával, egy pohár tejszínnel vagy tejjel, 2 evőkanál mézzel, ugyanennyi sóval, majd a fürdővízhez adjuk. Jó félóra alatt jut az illóolaj a bőrön át a szervezetbe. Ez a fürdő alkalmas mensruációs panaszok enyhítésére, migrén kezelésre.
Levendulalolaj a párologtatóba:
A levendulaolaj párologtatása megnyugvás, a feszültségcsillapítás eszköze lehet. A levendulaolajat vegyíthetjük citromfű és eukaliptuszolajjal. Pár csepp olajat párologtató lámpába vagy vízzel teli tálkába csöppentünk, és a fűtőtestre teszünk. (fejfájás, alacsony vérnyomás)Levendulaolaj rovarcsípésre:
Rovarcsípésre is használhatjuk a levendulaolajat. Ehhez 5 ml olajat összekeverünk 25 ml 40%-os alkohollal. A nyert folyadékba vattacsomóval mártunk, és a csípésre tesszük. 15-20 percig rajta hagyjuk.Levendula a fűszernövény:
Főleg mediterrán vidékeken használják fűszernövényként, a Provance fűszerkeverék elengedhetetlen része. Apróra vágott és friss hajtásaival óvatosan bánjunk, mert nagyon erős az aromája. Halételek, gyros, saláták, szószok elkészítéséhez használjuk.Lajos bácsi levendulateája:
15g levendulavirág és 15 g zsálya keverékéből készített teát kb. 1 liter vízzel leforrázunk. Pincében hűtve fogyasztandó. Borosüvegbe töltve megtévesztésig hasonlít egy cuvee-re. Amúgy Lajos bácsi fogyókúra kiegészítésére használta, nem kevés sikerrel.Levendulaüdítő:
A levendula virágját (10 szálról lecsupaszítva) forrázzuk le cukorsziruppal és hagyjuk állni egy órát. Ezután szűrjük le és ízlés szerinti frissen csavart citromlével savanyítsuk. Tapasztalatunk szerint a cukorsziruphoz elegendő az 5dkg/l cukormennyiség. Megbolondíthatjuk a menta ízével: friss menta leveleit forrázzuk le, és hagyjuk állni, míg ázik a levendula. Amikor a cukorszirupos levendulát felhígítjuk, akkor összeönthetjük ezeket. Szénsavas és szénsavmentes ásványvízzel is nagyon finom. A kancsóba áztassunk levendulaszárat, levendulavirágot, mentaleveleket.Hogyan kell felhasználni a levendulát?
Ha június, akkor levendula. Hazánkban pannonhalmi bencés szerzetesek, majd tihanyi őstermelők az értékesebb illóolajú francia és a markánsabb aromájú angol változatát telepítették. Az ültetvények mellett a saját kertünkben élő, vagy a teraszunkon, nagyobb cserépben nevelt levendulabokrokban gyönyörködhetünk. A levendula egyszerre gyógy-, fűszer- és dísznövény, ez adja felhasználási lehetőségének sokszínűségét. Ha levendula, akkor nyári forróság, kékeslila színben pompázó mezők, bódító illatok és csábító ízek.
Lépések:
1.
A jellegzetes lila színű virágok kinyílása után szárával együtt vágjuk le a levendulát.
- A levendulaszálakat csokorba kötve, buzogány formában összefonva vagy koszorúként összefűzve még hetekig élvezhetjük látványát és kellemes, üdítő illatát.
- A termesztők is a frissen learatott levendulából sajtolják ki az illóolajat. Bioboltban vagy gyógyszertárban vásárolhatunk levendulaolajat.
A levendulaolaj gyógyító, valamint egyszerre nyugtató és élénkítő hatása lévén testi és lelki bajok orvosolására alkalmas.
- Fürdővízbe csepegtetve izmok ellazítására, görcsök enyhítésére, és a bőr puhábbá tételére.
- Inhalálással légutak tisztítására és fertőtlenítésére.
- Rovarcsípés okozta viszketés enyhítésére.
- Gyulladt, leégett vagy ekcémás bőr gyógyítására.
- Masszázsolajként izmok, ízületek gyulladásának csökkentésére, reumás fájdalmak kezelésére.
- Párologtatva feszültségoldásra, relaxálásra, közérzetjavításra, fejfájás csillapításra, alvászavarok megszüntetésére.
A frissen levágott levendulát csokrokba kötve árnyékos és szellős helyen, lefelé lógatva tudjuk megszárítani.
- A virágokat – a szárakról leszedegetve – külön is megszáríthatjuk egy tálcán. Azonban könnyebb és egyszerűbb, ha a már megszáradt szárakról morzsoljuk le a virágfejeket.
A levendula szárítva is megőrzi jellegzetes színét, illatát és gyógyhatását, ilyen állapotában szintén sokféleképpen tudjuk hasznosítani.
- A szárított levendulavirágok leforrázásával gyógyteát készíthetünk, amely jótékony hatással van a fejfájásra, az alvászavarra, a stresszre és az idegeskedésből eredő gyomorpanaszokra.
- A virágfejek forrázásából kapott főzetet hozzáadhatjuk a fürdővízhez is, amely így nyugtató hatású lesz, továbbá csökkenti az izomfájdalmakat, serkenti a vérkeringést és segíti a bőr regenerálódását.
- Megszárított levelét fűszerként használhatjuk fel.
- Szárított levendulavirággal megtölthetünk vászonból vagy organzából készült kisebb zsákokat és párnácskákat, amelyeket a szekrénybe beakasztva vagy a ruhák közé elhelyezve molyok ellen alkalmazhatunk.
- Kosárba téve vagy színes szalaggal csokorba kötve lakásunk dísze is lehet a szárított levendula.
Akinek nincs saját „levendulaültetvénye”, nyáron a virágboltokban, a piacokon vagy kézműves vásárokon/boltokban frissen vágott vagy szárított formában beszerezhet néhány levendulacsokrot.
Figyelem!!!
A levendula begyűjtésével ne várjunk sokáig, ugyanis július végére már elszárad.
Fűszerként keveset használjunk leveléből, mert nagyon intenzív aromája van.
Mágikus hatások:
A levendula általános mágikus felhasználási módjai a következők: szerelem, védelem, alvás, hosszú élet, megtisztítás, boldogság, béke.
Ha szeretnéd tudni, hogy egy kívánságot teljesül-e:
Közvetlenül lefekvés előtt tégy levendulát a párnád alá, miközben a kívánságodra gondolsz. Reggel, ha bármi olyat álmodtál, aminek köze volt a kívánságodhoz, akkor az teljesülni fog. Ám, ha nem álmodtál, vagy amit láttál, annak nem volt köze hozzá, akkor a kívánság sem fog beteljesülni.
Levendulás zsákocska szerető védelemért:
Ez a zsákocska kitűnő ajándék azon ismerőseidnek, akiknek védelmet és szeretetteljes környezetet szeretnél biztosítani a mindennapokban. Természetesen önmagadnak is elkészítheted, ekkor a saját nevedet illeszd bele a versikébe.
Az elkészítéséhez, egy lila anyagzsákocskát tölts meg levendulával, kösd be a tetejét, majd a következő formulával varázsold el:
Ebben a kis lila zsákban bűbáj lakozik,
Hozz védelmet s szeretetet annak, kit megnevezek
itt:
(Mond ki az illető nevét)
Ajándékként tőlem, neked e varázst vetem,
Minden napod boldogsággal telve
legyen!
(eredeti nyelven:
In this purple bag a simple charm is
contained,
Bring protection and love to the person I
name.
(name of the person)
A gift from me to you, this loving charm I
cast,
May all your days be filled with joy that surely
lasts)
Levendulás füstölőköteg:Köss össze jó szorosan cérnával egy csomó,
15-20 cm hosszú levendulavirág szárat. Ha ezt még friss szárakkal teszed, akkor
hagyd őket kiszáradni.
Gyújtsd meg a köteg egyik végét, majd oltsd el a lángját, hogy csak izzanak a szárak, úgy, mint a füstölőrudaknál szokás. Füstöld vele körbe a szobáidat, hogy megtisztítsa azokat, és békét hozzon a falak közé.
Amúgy olvastam már azt is, hogy magát, a levendula virágának a szárát, lehet füstölőrúdként használni, mivel annak is nagy az illóolaj tartalma.
Amire ügyelni érdemes: az égő levendula füstje veszélyes lehet a macskák egészségére egyes kutatások szerint!
Gyújtsd meg a köteg egyik végét, majd oltsd el a lángját, hogy csak izzanak a szárak, úgy, mint a füstölőrudaknál szokás. Füstöld vele körbe a szobáidat, hogy megtisztítsa azokat, és békét hozzon a falak közé.
Amúgy olvastam már azt is, hogy magát, a levendula virágának a szárát, lehet füstölőrúdként használni, mivel annak is nagy az illóolaj tartalma.
Amire ügyelni érdemes: az égő levendula füstje veszélyes lehet a macskák egészségére egyes kutatások szerint!
Főzés, sütés levendulával:A levendula ehető virág, ám az íze elég
erős, így óvatosan bánj vele, míg ki nem tapasztalod, mennyit is találsz
finomnak belőle az étkeidben.
A levendula bimbóit belekeverheted sütemények tésztájába, fagylaltokba és szorbetekbe, vagy cukormázba, valamint sültekhez is felhasználható.
Teája:Főként nyugtató hatásáról ismert, ám antibakteriális tulajdonságokkal is rendelkezik, sőt hónaljlemosóként használva deodorizáló hatása is van. De csökkentheti az ideges szívdobogást és a vérnyomást, migrént szüntethet, szédülést, ájulást és ideggyengeséget gyógyíthat. Mindezek mellett vizelethajtó is. A külső sérülések okán keletkezett daganatokat és véraláfutásokat is lehet vele borogatni.
Egyéb tippek, ötletek:Friss ágaival átdörzsölve a konyhaasztaltól távol tartja a legyeket.
Felfrissíti, tisztítja a levegőt, ha egy edényben vízzel együtt levendulát raksz, azt felforralod, és a gázon főni hagyod, hogy a víz szabadon elpárologjon.
A levendulás ecet jó antibakteriális hatású szobatisztítóként is.
És kell-e, hogy említsem molyűző (és más rovarokat távolt tartó) hatását? Habár, arra érdemes ügyelni, hogy van olyan molyfajta, amit az illata kimondottan vonz!
Levendulás limonádé:2+4 csésze víz
1 és 3/4 csésze cukor2 evőkanál szárított levendula
1 kávéskanál reszelt citromhéj
1 csésze frissen préselt citromlé
Keverd össze a 2 csésze vizet, a cukrot, a levendulát és a citromhéjat, majd forrald fel őket, és hagyd főni, míg a cukor el nem olvad, gyakori kavargatás mellett. Vedd le a tűzről, és hagyd állni 10 percet. Szűrd le, add hozzá a maradék 4 csésze vizet és a citromlét.
Levendulás cukor:Keverj össze 1 evőkanál szárított levendulát 2 csésze cukorral, és tárold légmentesen zárható edényben 3-4 hétig, néha felrázva. Felhasználás előtt szitáld ki belőle a levendulát. Sütemények és italok ízesítésére alkalmazhatod.
Levendulás sütemény:1/2 csésze vaj, szobahőmérsékleten
1 csésze cukor
2 tojás
1/2 kávéskanál vanília eszencia
1 1/2 csésze liszt
1 kávéskanál szárított levendula
2 kávéskanál sütőporMixerrel keverd össze a vajat és a cukrot. Add hozzá a tojást, vaníliát és a levendulát. Egy külön tálban keverd össze a lisztet és a sütőport, majd ezt lassan adagold hozzá a vajhoz. Teáskanálnyi darabokban rakd a tésztát sütőpapírral borított tepsibe, majd süsd 8-10 percig (vagy míg a sütemények alja pirosas nem lesz).
Levendulás-cukros bőrradír:1/4 csésze cukor
1evőkanál őrölt, száraz levendula
2 evőkanál olaj
2 evőkanál teljes tej
Közvetlenül használat előtt, keverd össze a hozzávalóit egy finom krémmé.
Masszírozd be vele az egész testedet, hogy növelje a keringést, és eltávolítsa az elhalt hámsejteket. Végül meleg vízzel öblítsd le, szárítkozz meg, és kend be magad testápolóval.
A levendula bimbóit belekeverheted sütemények tésztájába, fagylaltokba és szorbetekbe, vagy cukormázba, valamint sültekhez is felhasználható.
Teája:Főként nyugtató hatásáról ismert, ám antibakteriális tulajdonságokkal is rendelkezik, sőt hónaljlemosóként használva deodorizáló hatása is van. De csökkentheti az ideges szívdobogást és a vérnyomást, migrént szüntethet, szédülést, ájulást és ideggyengeséget gyógyíthat. Mindezek mellett vizelethajtó is. A külső sérülések okán keletkezett daganatokat és véraláfutásokat is lehet vele borogatni.
Egyéb tippek, ötletek:Friss ágaival átdörzsölve a konyhaasztaltól távol tartja a legyeket.
Felfrissíti, tisztítja a levegőt, ha egy edényben vízzel együtt levendulát raksz, azt felforralod, és a gázon főni hagyod, hogy a víz szabadon elpárologjon.
A levendulás ecet jó antibakteriális hatású szobatisztítóként is.
És kell-e, hogy említsem molyűző (és más rovarokat távolt tartó) hatását? Habár, arra érdemes ügyelni, hogy van olyan molyfajta, amit az illata kimondottan vonz!
Levendulás limonádé:2+4 csésze víz
1 és 3/4 csésze cukor2 evőkanál szárított levendula
1 kávéskanál reszelt citromhéj
1 csésze frissen préselt citromlé
Keverd össze a 2 csésze vizet, a cukrot, a levendulát és a citromhéjat, majd forrald fel őket, és hagyd főni, míg a cukor el nem olvad, gyakori kavargatás mellett. Vedd le a tűzről, és hagyd állni 10 percet. Szűrd le, add hozzá a maradék 4 csésze vizet és a citromlét.
Levendulás cukor:Keverj össze 1 evőkanál szárított levendulát 2 csésze cukorral, és tárold légmentesen zárható edényben 3-4 hétig, néha felrázva. Felhasználás előtt szitáld ki belőle a levendulát. Sütemények és italok ízesítésére alkalmazhatod.
Levendulás sütemény:1/2 csésze vaj, szobahőmérsékleten
1 csésze cukor
2 tojás
1/2 kávéskanál vanília eszencia
1 1/2 csésze liszt
1 kávéskanál szárított levendula
2 kávéskanál sütőporMixerrel keverd össze a vajat és a cukrot. Add hozzá a tojást, vaníliát és a levendulát. Egy külön tálban keverd össze a lisztet és a sütőport, majd ezt lassan adagold hozzá a vajhoz. Teáskanálnyi darabokban rakd a tésztát sütőpapírral borított tepsibe, majd süsd 8-10 percig (vagy míg a sütemények alja pirosas nem lesz).
Levendulás-cukros bőrradír:1/4 csésze cukor
1evőkanál őrölt, száraz levendula
2 evőkanál olaj
2 evőkanál teljes tej
Közvetlenül használat előtt, keverd össze a hozzávalóit egy finom krémmé.
Masszírozd be vele az egész testedet, hogy növelje a keringést, és eltávolítsa az elhalt hámsejteket. Végül meleg vízzel öblítsd le, szárítkozz meg, és kend be magad testápolóval.
Levendulás Fagylalt:
(recept)
Hozzávalók:
40 dkg cukrozott sűrített tej
5 dl tejszín
1 evőkanál szárított levendulavirág
1 evőkanál cukor
A levendulát a cukorral kávédarálóban porrá őröljük. A jól behűtött (én 15 percre fagyaszóba teszem, cseppet sem gond ha kicsit jégkristályossá válik) tejszínt és a cukrozott sűrített tejet összeöntjük és addig verjük, amíg tejföl sűrűségűvé nem válik. Beleszitáljuk a levendulás porcukrot, színezzük az ételfestékkel, majd minimum 3 órára fagyasztószekrénybe tesszük. Ezután azonnal lehet fogyasztani, ha viszont hosszabb tárolás után szeretnénk belőle enni, akkor fogyasztás előtt 8-10 perccel vegyük ki a hűtőszekrényből.
Tipp: Ha csak cukrozatlan sűrített tejünk van használat előtt 4 dl-ben oldjunk fel 12 dkg cukrot, addig melegítve kis lángon, amíg be nem sűrűsödik. Használat előtt jól hűtsük le.
Ha ekdvet kaptatok, akkor próbáljátok kia nektek szimpatikus receptek, illetve ha még több információra és különleges receptre vágytok, akkor ezen az oldalon csillapíthatjátok szellemi éhségeteket: http://levendulamagazin.hu/
Ciao
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése